Jaki śpiwór kupić?
Pamiętasz pakowanie się na kolonie, biwak albo obóz? Śpiwór na wyjazd zajmował co najmniej połowę Twojego bagażu. Mama prała go tydzień wcześniej, bo tak długo wysychał, a zamek był metalowy, zimny i w nocy haczył o włosy.
Nowoczesne śpiwory
Te czasy już minęły i pozostało nam jedynie wspominanie ich z sentymentem. Nowoczesne śpiwory to szeroki wybór opcji i wariantów. Co w śpiworze jest najważniejsze?
Ten artykuł pomoże Ci wybrać śpiwór turystyczny, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
Dowiesz się:
-
Jakie są rodzaje śpiworów?
-
Jak zdecydować, który będzie najlepszy dla mnie?
-
Jaki śpiwór na jesień, a jaki na lato?
-
Czy są śpiwory, które są wodoodporne i mają wodoodporne worki?
-
Podsumowanie – na co zwrócić uwagę, zanim kupisz śpiwór.
Śpiwory kopertowe, czyli tzw. kołdra
W naszym asortymencie znajdziesz dwa śpiwory tego typu w trzech rozmiarach, S, L i XL. Koniecznie sprawdź wymiary, żeby odpowiadały Twojemu wzrostowi. Śpiwory w rozmiarze S mają 165cm długości, a w rozmiarze XL 220-229.
W sklepie znajdziecie dwa rodzaje śpiworów kopertowych. Charakteryzuje je to, że można je rozpiąć po całości i zmienić je w kołdrę. To wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz podzielić się śpiworem z kimś wyjątkowym albo po prostu czekają Cię bardzo gorące noce i nie potrzebujesz całkowitego opatulenia.
Śpiwór Lotus
Śpiwór turystyczne z tej serii sprawdzi się na każdym wyjeździe. Posiada specjalne włókno izolujące na bazie poliestru, które zapewnia odpowiednią temperaturę w czasie snu. Zakres temperatur to -2 / +9 / +13 stopni. Wymiary po spakowaniu do worka zmieniają się nieznacznie w zależności od rozmiaru śpiwora. Znajdziesz je w opisach produktów.
Śpiwory kopertowe Maranta
Z nich jesteśmy naprawdę dumni, ponieważ łączą funkcjonalność z pięknym designem. Posiadają wygodny worek z dwoma paskami, co będzie pomocne przy wypakowywaniu bagażu i w ogóle w poruszaniu się z tym śpiworem. Materiał w środku to milutka flanela bawełniana, w której odpoczynek będzie jeszcze bardziej wartościowy. Śpiwory Coleman Maranta mają zakres temperatur -6 / +7 / +11 stopni.
Śpiwory typu mumia
Tych śpiworów znajdziesz nieco więcej w naszym asortymencie, bo nie ma co ukrywać – to najpopularniejszy model wśród naszych klientów. Ceny zaczynają się już od 299 zł (Fision 100, nasz bestseller), a kończą na 459zł (Pathfinder, mercedes wśród śpiworków). W dalszej części opowiemy Ci trochę więcej o każdym z nich, ponieważ różne modele śpiworów odpowiadają na różne potrzeby.
Kompaktowy śpiwór dla fanów otulenia i zmarzluchów
Fision 100 – za izolację w tym modelu odpowiada włókno izolujące Coletherm®. Wyróżnia go dodatkowy kołnierz wokół ramion, dzięki któremu otulisz się mocniej i bardziej. No i żaden komar nie pogryzie Cię w szyję czy uszy. Dodatkowym atutem jest kompaktowość śpiwora – po złożeniu ma wymiary 39 x 18 cm. Przede wszystkim polecamy go osobom, którym zależy na śpiworze zajmującym jak najmniej miejsca w bagażu.
Leciutki, jak piórko
Biker – zaprojektowany z myślą o letnich wyjazdach (zakres temperatur: -2/+10/+14). Waży niecały kilogram, a po spakowaniu mierzy 26 x 30 x 8 cm, dlatego polecamy go szczególnie na wyjazdy rowerowe, motocyklowe czy piesze wędrówki. Nazwa przestaje być tajemnicza, prawda? Ten model również uszyliśmy z włókna izolującego Coletherm®. Dodatkowo jest wodoszczelny. Nic dziwnego, że to bestseller.
Śpiwór dla wysokich i podróżników całorocznych
Silverton 150 Comfort – śpiwór na kemping lub inny wyjazd turystyczny, który będzie odpowiedni nawet na wiosnę czy jesień, ponieważ zakres temperatur wynosi -22°C / -5°C / +1 °C. Posiada ocieplinę Coletherm®, czyli gwarancję, że na pewno w nim nie zmarzniesz! Dodatkowym atutem jest jego długość – 223 cm! Nada się nawet dla najwyższych graczy NBA. I po prostu dla wysokich osób. Prawdziwy komfort dla każdego.
Najlżejszy śpiwór i do tego wodoszczelny
Zapowiadany wcześniej mercedes wśród śpiworów, Pathfinder, to dowód na to, że śpiwór może mieć wszystko. Ten model jest niewiarygodnie lekki (niecały 1kg), po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a ponadto worek jest wodoszczelny. Z tym śpiworem turystycznym zajdziesz daleko. Nawet, jeśli w czasie trasy rowerowej czy pieszej złapie Cię ulewa, będziesz mógł cieszyć się miłym, suchym spaniem w Pathfinderze.
Podsumowanie
Jeśli wciąż nie masz pewności, które z rozwiązań będzie dla Ciebie najlepsze, przemyśl następujące aspekty:
- Rodzaj śpiwora – czy potrzebuję śpiwora, w którym całkowicie się otulę, czy chcę mieć możliwość spania, jak pod kołdrą?
- Pakowność – czy waga i wymiary spakowanego śpiwora są dla mnie istotne (bo np. podróżuję rowerem, a nie samochodem)?
- Temperatura i wilgotność – czy jeżdżę pod namiot, czy używam śpiwora w domkach lub schroniskach? Czy śpiwór będzie się nadawał do spania na dworze również latem? Zdarza mi się spać całkowicie pod gołym niebem, więc może śpiwór wodoodporny?
- Wzrost – jestem wyjątkowo wysoki/wysoka i potrzebuję naprawdę długiego śpiwora, czy istnieją śpiwory dla bardzo wysokich osób? Czy dla dziecka mam kupić śpiwór dla dzieci?
Pamiętaj, że dobrze dobrany śpiwór to ważny element podróżowania i powinien być dostosowany do charakteru wyjazdu. Oszczędzi Ci to przykrych przygód, dzięki czemu wyjazd pod namioty czy na biwak będzie bardziej udany.